BSAK

Secondary School Staff

All our staff for the Secondary School have been listed below for you to find. If you need to contact any of the staff members, please use our contact form and we will forward it onto them.

An investment in knowledge pays the best interest. 

Benjamin Franklin

Senior Leadership Team

Primary School Staff 


List of Staff by Department

A

A
Arabic & Islamic StudiesIsmail KhalilArabic Islamic Teacher
 Marwa Abd AlqadarArabic Islamic Teacher
 Asma Al HattiHOD: Islamic Studies A
 Hisham AbdullatifArabic Islamic Teacher
 Gamal FayedArabic Islamic Teacher
 Hiba Al KurdiArabic Islamic Teacher
 Doaa ZaghloulArabic Islamic Teacher
 Faozieh LazekArabic Islamic Teacher
 Majd Mohammed AltaanyArabic Islamic Teacher
ArtDan EmeryHOD: Art
 Jayne HallArt Teacher
 Thomas SmithArt Teacher
 Michael HiltonArt technician

B - D

B - D
Business Studies & EconomicsMatthew BentleyHOD: Business & Economics
 Mehboob Choudhury2I/C Business & Economics
 Sam WakerleyBusiness & Economics Teacher
 Mushraff TanavirBusiness & Economics Teacher
DramaKathryn MayallHOD: Drama
 Sarah NorayDrama Teacher
 Jo FaheyDrama Technician
Design & TechnologyAubrey RobertsHOD: Design & Technology
 Sally ConnorHOD: Food & Textiles
 George MeechanHOD: Resistant Materials
 Paulette LeppardDesign & Technology Teacher
 Mike MoseleyDesign & Technology Technician
 Mairi McDonaldDesign & Technology Technician
 Helen CastillanoDesign & Technology Technician

E - I

E - I
EnglishCheryl BradleyHOD: English
 Laura McMinn2I/C English
 Jennifer HorganEnglish Teacher
 Damian (Michael) GilmartinEnglish Teacher
 Elly HaywardHOY 8
 Wendy BaskettEnglish Teacher
 Kirsty RobertsEnglish Teacher
 Tamera HolcroftHOY 12
GeographyJoanne McDevittHOD: Geograph
 Fiona OwlesGeography Teacher
 Nabiha MohamedGeography Teacher
HistoryTom ScottHOD History
 James McBlaneDeputy Head
 Helen Monaghan GreeneHistory Teacher
 Erin O’NeillHistory Teacher
 Teresa WoulfeHead of Secondary
ICT/Computer ScienceRobert SmithHOD: Computer Science & ICT
 Gemma MoineComputer Science/ ICT Teacher

M

M
MathsIain SintonHOD: Mathematics
 Alex Wells2 I/C Mathematics
 Martin JohnsonSixth Form Enrichment
 Coyes SubhanMaths Teacher
 Graham MurrayMaths Teacher
 Lianne BrearMaths Teacher
 Vivienne McDonaldMaths Teacher
 Julian BrammerMaths Teacher
 Robert WakelingMaths Teacher
MFLCharlie DaviesHOD: MFL
 Anne-Charlotte Mathieu HerranMFL Teacher
 Isabel Garcia-RodriguezMFL Teacher
 Michael WilliamsMFL Teacher
 Jade AlabasterMFL Teacher
Music & InstrumentalRob HallDirector of Music
 Sascha DallasMusic teacher, Second in department & House System Co-ordinator
 Alison Bryce-ShorlandHead of Brass
 Claire DayHead of Woodwind
 Jerome BrounTeacher of Woodwind
 Hanneke WillsonTeacher of Upper Strings
 Kalana De SilvaHead of Guitar
 Molly CarterHead of Strings
 Robert MillnerHead of Vocal
 Alexander TchobanovHead of Keyboard
 Sacha KilgourTeacher of Singing
 Ramzi HakimTeacher of Piano
 Dennis LopezMusic & Instrumental Teacher
 Dee Harper-JonesInstrumental Admin

P - S

P - S
PsychologyLouise MellHOD: Psychology
Physical EducationJonathan CoombsHead of Whole School PE and Sport
 Matthew ThomasDirector of Rugby
 Naomi FosterPhysical Education Teacher
 Paul SewillPhysical Education Teacher
 Maddison FernPhysical Education Teacher
 Mark LeppardPhysical Education Teacher
 Mike EdgarHOY 7
ScienceKavita BediHOD: Science
 Michael ByrneHOY 13
 Stuart BlanHOY 9
 Nichola CooperHOY 10
 Marianne FieldScience Teacher
 Bhavna VadakulScience Teacher
 Sean KearnsBTEC Engineering
 Safina AkatarHOD: Chemistry
 Idil KilicHOD Biology
 Oscar CampbellScience Teacher
 Simon LloydHOD: Physics
 Lisa JonesScience Teacher
 Sarah FowlerScience Technician
 Lesley SmallScience Technician
 Jordy SuttonScience Technician: Gap Student
 Zak KhanScience Teacher

Other

Other
Learning SupportRebecca ForestHOD: Learning Support
 Angela SmytheLearning Support Teacher
 Sue WiltshireLearning Support Assistant
 Parvin KhanLearning Support Assistant
 Gazala ParkarLearning Support Assistant
 Amy SimpsonLearning Support Assistant
 Claire BalmondLearning Support Assistant
 Elrina SintonLearning Support Assistant
 Sue MillerLearning Support Assistant
 Francesca BoukadidaLearning Support Assistant
 Caroline CoenLearning Support Assistant
University AdvisorSarah JohnUniversity Advisor
CounsellorPriya MitchellCounsellor
NursingEmma WatersHead of Nursing
LibrarySibrina KifayatullahLibrarian (Part time)
 Dimitra MarouliLibrarian (Part time)
AdministrationLinsey Armstrong-SmithExaminations Officer
 Giselle LouhingSecondary Administrator
 Neethu GeorgeSecondary Receptionist
 Shantel HaymanSecondary Pastoral Administrator
 -Secondary Sixth Form Administrator
 Nicola BrodieSecondary P.A